Czas przygotowań do Wielkanocy to kolejna okazja by zobaczyć, jak niegdyś bywało. Tradycyjnie Muzeum Wsi Lubelskiej, zaprosiło odwiedzających do wspólnego świętowania Niedzieli Palmowej zwanej też Niedzielą Kwietną lub Wierzbną. Skansen z tej okazji przygotował wiele atrakcji.
Zwiedzający mogli obejrzeć na wystawach jak wyglądał stół wielkanocny u chłopa, we dworze, czy u proboszcza, a także wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnej pisanki techniką woskową oraz palmy lubelskiej.
W zabytkowym kościele z Matczyna odbyła się msza święta, podczas której wierni przeszli w uroczystej procesji z palmami.
-Nasze muzeum przygotowało wiele atrakcji. Cudowna msza z procesją, spotkanie z wyjątkowymi gośćmi Chórem Duszpasterstwa Akademickiego KUL pod kierownictwem Kingi Bogacz, który zaśpiewał pieśni pasyjne, na odwiedzających czekały również panie z Zespołu Śpiewaczego „Rola” z Motycza, które poprowadziły warsztaty śpiewania tradycyjnych pieśni wielkopostnych - mówiła Bogna Bender-Motyka, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.
Tradycyjna lubelska palma różni się od palmy wileńskiej, która jest duża, kwiecista i kolorowa. Lubelska jest mała, zdobiona roślinami zimo-zielnymi: bukszpanem, barwinkiem, mchem, trawami, baziami oraz ozdobiona drobnymi kwiatami bibułkowymi.
Tradycja obchodzenia Niedzieli Palmowej ma swoje początki w średniowieczu, a święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia do kościołów w całej Polsce zanosi się palmy, czyli ozdobne gałązki, które są symbolem początku nowego życia.